fantasy_sci.fi_svet

České military sci-fi Sektor Hirano od autora Jana Kotouče

Název díla: Sektor Hirano: Pokračování diplomacie

Autor: Jan Kotouč

Počet stran: 416

Nakladatelství: FANTOM print

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @fantom.print za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Knižní série Sektor Hirano byla ukončena už před několika lety. Toto je její nové upravené vydání rozšířené o povídku “Velitelské rozhodnutí“.

Román Sektor Hirano: Pokračování diplomacie navíc obsahuje novelu Příliš blízká setkání a povídku Velitelské rozhodnutí. Osobně je to mé první setkání s tvorbou Jana Kotouče a musím říct, že to bylo setkání velmi intenzivní a zábavné.

Pokračování diplomacie hned od prologu rozjíždí docela zajímavou psychologickou a emoční hru. Příběh plyne pomalým tempem a já se seznámil nejen se situací, která panuje v soustavě Argonaut, ale také s hlavními protagonisty a jejich zainteresovanými stranami.

Jan Kotouč

Příběh – Astonska unie a Belingtonské společenství si nárokují práva na soustavu Argonaut, bohužel nejsou schopní se politicky domluvit, nebo spíše ti nejvyšší ani nechtějí a začíná hra nervů. Obě strany vyšlou své bojové uskupení s jasnými rozkazy. Získat tuto soustavu pro svou stranu. Admirál Sean Tyler i jeho protějšek kapitán Justina Tarziniová jsou hlavními postavami tohoto nešťastného příběhů. Prvních sto stran jsem se sžíval s postavami, udělal jsem si na každou z nich určitý obraz a neměl jsem vyloženě žádného favorita. Myslím, že to byl autorův záměr, držet čtenáře v pochybách.

Při četbě jsem cítil to napětí, říkal jsem si, kdy už k tomu dojde, kdy začne to peklo. Kdo udělá tu chybu? Bylo to napínavé a výborně napsané. Samozřejmě k oné chybě došlo a začalo dlouho odkládané peklo a dříve lidé co se znali se navzájem zabíjeli. Upřímně jsem byl nešťastný z toho kam to došlo. Přál jsem si ať to vyřeší mírovou cestou. Až moc mi ten konflikt připomíná spoustu dnešních zbytečných válek, které mezi sebou lidé vedou ve slepé víře, že jejich důvod je ten správný. Bohužel se tak nestalo a já absolutně pohlcen děním jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

Druhá polovina příběhu uháněla zběsilým tempem. Výborné akční sekvence se střídaly s těmi plnými zmaru, strachu a smrti. Obě bojové skupiny dělali, co mohli, aby vyhrála jejich strana. Nakonec vyhrál ten, kdo se nebál udělat to nejzásadnější a nejkontroverznější rozhodnutí, ale nevím, jestli to vše za to stálo…

Závěrem – jedná se o vynikající military sci-fi, které je zábavné, akční a plné emocí. Výborný začátek série 👍.

Hodnocení 5⭐/5⭐

V knize také nalezneme novelu Příliš blízká setkání. Novela se odehrává několik let po bitvě o soustavu Argonaut. Hlavní hrdinka tohoto příběhu je mladá důstojnice Vivien Evansová. Vivien se stane součástí velmi nebezpečné mise. Pro všechny zúčastněné skoro až sebevražedné mise s nulovou šanci na jakýkoliv úspěch. Musí zkontaktovat nebezpečnou mimozemskou rasu Hunů, proti které bojují už nespočet dekád.

Novela se čte výborně, má dobré tempo a příběh od prvních stran baví. Mě osobně se opět líbil ten přesah, to, co se tím autor snažil říct. Ono obětovat stovky lidí pro naivní představu mírotvůrců je komické. Příběh se teda vyvíjel přesně tak jak jsem očekával a akční a bojové sekvence jsem si naplno užíval. Setkání s Huny bylo zajímavé a jako rasa na mě zapůsobily originálně ale naprosto ztraceně. Konec byl akční a dobře vystavěný. Určitě tuto novelu beru jako super rozšíření vesmíru Sektoru Hirano.

Poslední věci je zdařilá povídka „Velitelské rozhodnutí“ ve které nám autor Jan Kotouč více přiblíží fungování obraných paktů, a hlavně více přiblíží jednu hlavní postavu z románu Pokračování diplomacie. Konec povídky je krásně propojený s tímto románem a hezký osvětluje jedno velmi důležité rozhodnutí.

Určitě to nebude poslední kniha, kterou bych si od Jana Kotouče chtěl přečíst.

Knihu jako celek hodnotím 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máte rádi české sci-fi?