fantasy_sci.fi_svet

Recenze na čtvrtý díl fantasy série Arila: pád temnoty

napsal Robin 07.05. 2024 

Název díla: Arila 4 – Pád temnoty

Autor: Radek Starý

Nakladatelství: Fragment

Rok vydání: 2023

Děkujeme autorovi @sterakdary za zaslání knihy.

Arila: Pád temnoty je už čtvrtým dílem fantasy série od českého autora Radka Starého alias „Sterakdaryho“. Tato kniha nás zavádí zpět do roztříštěného světa plného kouzel, bohů a temných nepřátel. Svět Aldonolu, kde se odehrává celý příběh je místem, do kterého se rád vracím.

Arila: Pád temnoty – pokračuje ve sledování osudu hlavní hrdinky předchozích knih Arily, která se stala klíčovou postavou v boji proti nekončící temnotě. V předchozích dílech jsme ji viděli čelit nebezpečím, objevovat své schopnosti, čelit těžkým rozhodnutím a také přijmout ztráty, které boj za lepší a bezpečný Aldonol musela přijmout.

V tomto čtvrtém díle se Arila konečně poddá pravému rozsahu svých sil a pravému rozsahů svých rozhodnutí, což je za mě hlavní a vítanou změnou, jelikož ve všech dílech jsme se akorát dozvídali, že Arila má na víc, přitom už byla velmi mocná. Nakonec jsem se dočkal, a upřímně nevím jestli to bylo tak heroické jak jsem očekával, avšak konečně jsme dostali plnohodnotnou Arilu. Arila musí bojovat s temnotou, která padá na jedno z hlavních měst lidského světa, a nejen ona i bohové se chystají do války. Navíc musí čelit nejen vnějším nepřátelům, ale také svým vlastním démonům. Její rozhodnutí a síla budou mít zásadní dopad na osud celého města a možná také světa.

Autorův styl psaní se s každým dílem zlepšuje. Text je propracovanější, a děj se snáze vtírá pod kůži čtenáře. Autor se nebojí zkoumat hlubší myšlenky a více se ponořit do mysli hlavní hrdinky, a to je ve fantasy žánru osvěžující. Kniha se mi četla velmi dobře, a i když jsem knihu musel odkládat častěji než jsem chtěl, vždy jsem se těšil na další pokračování.

Na druhou stranu, některé prvky se opakují a říkám si, že jsem to už někde četl. Arila stále hraje roli “superspasitelky,” a bohové jsou trochu žabaři, kteří jako kdyby si vzájemně házeli klacky pod nohy. Popis světa by v tomto díle mohl být detailnější, ale chválím nové magické město.

Co je naprosto úžasné je obálka knihy. Od prvního dílu jsem si tyto obálky oblíbil a mám je velmi rád. Jsou osobité, mají své kouzlo a krásně navazují a prohlubují atmosféru knihy.

Celkově je Arila: Pád temnoty zajímavým pokračováním série. Pokud jste fanoušci fantasy, určitě si tuto knihu přečtěte. Nevím, jestli je to poslední díl série anebo má autor ještě něco v rukávu, každopádně pokud ano doufám, že budeme s hlavní hrdinkou více prozkoumávat tento zajímavý svět a jeho zajímavé hrdiny a míň bojovat proti nekončícímu zlu.

Hodnocení: 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.