fantasy_sci.fi_svet

Recenze na mangu Black Jack od autora Osamu Tezuki

napsal Robin   🩺    02.02.2023

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy

Autor: Osamu Tezuka

Počet stran: 648

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Tuto monstrózní manga knihu napsal světoznámý japonský autor Osamu Tezuka. Ten má v Japonsku až božskou auru a je považován za praotce či otce mangy a moderního japonského komiksu všeobecně. Za svůj život napsal více jak 700 děl různého žánru a zaměření. Mezi jeho nejslavnější dílo patří malý robotický chlapec Astro Boy. Ten je znám po celém světě a hrdina zdejší knihy bravurní chirurg Jack Black patří mezi nejznámější a nejzajímavější postavy, které Osamu vytvořil.

V Japonsku manga Black Jack vycházela od 19. listopadu 1973 do 14. října 1983. Osamu Tezuka nejen, že ji napsal on si jí také ilustroval. Tato manga je trochu jiná než jiné mangy. Nenajdete zde žádné hrdiny, kteří bojují proti zlu, démonům či jiným bytostem. Nejsou zde zombie ani vesmírné rakety či jiné světy. Dokonce nezapadá ani do fantasy ani do sci-fi (i když některé zákroky mi připadali hodně sci-fi) žánru. Tato manga vypráví příběh o nejlepším chirurgovi na světě, který ale nemá lékařskou licenci a povětšinou provádí operace, na které si jiní lékaři netroufají anebo se jím zdají už zbytečné. Navíc Black Jack nic nedělá zadarmo i když ne všechno co se povídá je vždy pravda.

Black Jack: Chlapec, který zemřel dvakrát a další příběhy je sbírka 29 kratších příběhu tohoto výjimečného chirurga. Každý z příběhu je originální, rozmanitý autor se v některých příbězích drží podobné šablony. Jiné se vracejí do minulosti a ukazují začátky a různé životní etapy Black Jacka. Musím říct, že každý z příběhu mě zaujal a byl velmi čtivý. Osamu ukázal, že se i na malém prostoru dá vytvořit spousta zajímavých a kvalitních příběhů. Každá povídka má v sobě moudro či ponaučení.  Většina postav v manze ho bere jako namyšleného a krutého doktora, který pomůže jen těm, co mu zaplatí. Naštěstí to není pravda a Black Jack většinou svým velice osobitým, až arogantním způsobem pomůžeme tam, kde je potřeba (chudým, slabým). A nebojí se dát lekci těm, co si to zaslouží.

Ve spoustě případů bojuje proti nadřazenosti a svrchovanosti. V několika příbězích vidíme, jak funguje moderní společnost. Když někomu někdo umírá, nebo jde o jeho vlastní život je schopný slíbit a udělat cokoli. Někdy ale vyšší moc nemá zájem pomoci či si vybírá komu pomůže – jen podle slávy, bohatství a osobního obohacení. Nosnou silou jsou velmi ošemetné, zajímavé a dosti explicitně popsané různé druhý nemocí a operací. Autor Osamu Tezuka je vystudovaný doktor, který ale nikdy nevyužil své vzdělání a nikdy jako doktor nepracoval. Díky tomu působí operace a různá detailní postupy uvěřitelně a já sám jsem si několik zde použitích výrazu či postupů googlil a dozvěděl se něco nového 👍.

Musím také pochválit zajímavou kresbu. Ta na mě i přes své stáří působí moderně a úhledně. Je to taková kombinace raného komiksu a manga kresby. Není sice nějak extrémně detailní, ale naprosto s přehledem vyobrazuje to, co má a dodává příběhu tu správnou atmosféru.

Závěrem – Black Jack je pro mě osobně velké překvapení a jsem nadšený, že jsem si tuto kultovní věc mohl přečíst. Je to úplně jiný druh mangy, než na který jsem zvyklý a velmi jsem se bavil. Navíc je to úžasná, obří kniha v pevné vazbě, která bude chloubou mé knihovny.

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej:

Znáš tuto mangu?