fantasy_sci.fi_svet

Zákon Genu - Antologie české fantastiky na počest Gregora Johanna Mendela

Název díla: Zákon Genu

Autor: Antologie (vícero autorů)

Počet stran: 528

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2022

Recenze: Robin

 

Děkujeme @nakladatelstvíepocha za zaslání knihy.

Uplynulo dvě stě let od narození otce genetiky Gregora Mendela, ale genetika je pořád pro vědu obrovskou výzvou a polem pro nové fascinující objevy. A stejně tak pro spisovatele sci-fi. U příležitosti narozenin velké osobnosti české vědy se vynikající autoři fantastiky vydali na své vlastní dobrodružné výpravy spojené s genetikou. Vypravíte se do vesmíru, setkáte s mimozemšťany, budete cestovat časem, budete se smát, bát i hloubat nad tím, co nás ještě v oblasti genetiky možná čeká a nemine, protože věda a fantastika patří neodmyslitelně k sobě. Stejně jako objevování nových příběhů a tajemství.

Vychází pod patronací laureáta Nobelovy ceny sira Paula Nurse.

S předmluvami biochemika Jana Konvalinky a astrofyzika Jiřího Grygara.

Zákon Genu, česká sci-fi antologie od nakladatelství Epocha. Epocha antologie umí, jako například Legendy a také Vetřelci a Vagíny, obě mě velmi bavily. Proto jsem se na Zákon Genu těšil a opět jsem byl s finálním dílem spokojen.

WhatsApp Image 2022-08-02 at 18.22.02 (1)

Recenze

Tato antologie vyšla u příležitosti dvoustého výročí narození Gregora Mendela. Musím říct, že je úžasné vydat takovou sbírku povídek na počest, tak velkého člověka, jakým bezesporu Gregor Mendela byl. Autoři, kteří přispěli svými povídkami do této knihy se vážně snažili a každá povídka má něco do sebe. Většinu autorů znám, a proto jsem přibližně věděl co od každého z nich mohu očekávat. I přes své očekávání jsem byl nakonec ve většině případů mile překvapen. Ano jsou to stále jen povídky, takže zde není prostor pro budování bůhví čeho ale i přes omezenou délku se některým z nich podpořilo napsat zábavné a velmi kvalitní příběhy. Navíc jsem tu nezaznamenal žádné obří rozdíly v kvalitách povídek, a to se u antologií cení dvojnásob. I když je tu pár vyvolených, ze kterých jsem byl velmi nadšený a umístily se v mém osobním žebříčku povídek hodně vysoko.

 

Genetika je zajímavé téma a věda, která už po staletí zaměstnává nejeden mozek. Jde vidět, že si autoři dali záležet a toto výborné téma je zaujalo stejně jako mně. Už samotná předmluva mě pohltila a hned na prvních stránkách jsem se do knihy doslova ponořil. Určitě musím pochválit rozmanitost a nápaditost všech povídek. Každá je svá a přináší jiný pohled na stejnou věc. Každý z nás si představí pod pojmem genetika něco trochu jiného. Přesně toto vystihuje tato antologie. Dočkáme se tu cestování do minulosti, klonování lidí, budou i Trifidi. Navštívíme blízkou budoucnost, také alternativní realitu, dojde i na postapo. Některé povídky vystihují lidskou povahu v nejkrutější podobě, jinde vystihují tu nádhernou lidskou chuť po vědění. Myslím, že genetika je základním kamenem sci-fi a tyto povídky stojí na pevných základech všeobecně…

Určitě bych vyzdvihnul některé povídky, které mě nejvíce zaujaly.

Operace Fenix od legendy české sci-fi Ondřeje Neffa. Hraje si zde s reálnou dobou, reálnými postavami a možnosti přenášení vědomí do jiného těla. Zábavná, chytře napsaná povídka.

Mendelovi včely od Honzi Hlávka. Vynikající povídka. Úžasný postapokalyptický svět, jenž je temný a má osobitou atmosféru. Příběh je povedený, uzavřený a skrývá v sobě i určitou přidanou hodnotu postavenou na Mendelově další vášní a to včelařině.

Třetí a poslední do party je Sousedská láska od Míši Merglové. Krásná povídka o lidství o lidské povaze o lidských genech. Překrásný přitom krutý a nespravedlivý svět. Výborně a poutavě napsáno. Nechybí zde láska, hněv, neštěstí, smrt, pocit viny i zadostiučinění, naděje a opětovné zklamání z lidského pokolení. Prostě úžasná věc. Ve mě se po čas čtení této povídky vystřídali snad všechny možné emoce. Smekám pomyslný klobouk před touto výbornou povídkou.

Závěrem bych řekl, že je to výborná antologie, ve které si snad každý fanoušek sci-fi najde povídku, která mu sedne. Jediné, co bych vytknul je, že některé povídky by si zasloužily vlastní plnohodnotnou knihu.

PS: Teď si jdu zasadit na balkon několik semínek hrášku, snad mi z toho nevyrostou Trifidi…

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Jaký máte vztah ke Genetice?