fantasy_sci.fi_svet

Recenze na mangu akira - japonská legenda poprvé v čr

Hodnocení 5⭐/5⭐

Název: Akira

Autor: Katsuhiro Otomo

Nakladatelství: Crew

Počet stran: 362

Rok: 2021

Recenze: Robin

 

Moc děkujeme nakladatelství @crew_komiks za poslání komiksu ke zrecenzování.

Anotace

V roce 1982 ničí mohutná exploze Tokyo a začíná třetí světová válka.
Po ukončení války vzniká vedle původního Tokya nove futuristické (Neo-Tokyo). To je sužováné kriminalitou, gangy a bojem mezi oficiální vladou a ilegálním hnutím odporu. Vůdce nelegálního odporu se dozvídá o projektu Akira, který pravděpodobně může za zkázu původního Tokya. Armáda by měla Akiru schovávat v tajném komplexu v uzavřené části města. Do této části se jednoho večera dostane motorkářský gang, který zde vyráží za zábavou. Gang Kapsulí vede 15 letý Kanedu, jeden z členů jeho gangu Tecuo, jenž je jeho dlouholetý přítel, je sražen z motorky. Tecuo se řítí směrem ke klukovi, který stojí uprostřed ulice, snaží se mu vyhnout, a padne dřív než narazí do kluka, který je nadán telekinetickými schopnostmi. V Tecuovi po incidentu s chlapcem, dochází k probuzení stejných nadpřirozených schopností. Tecuo se díky nim stane kápem konkurenčního gangu a nepřítelem Kanedua. Zde, se nám rozjíždí příběh postapokalyptického sci-fi thrilleru… jenž patří mezi legendy ve svém žánru.

Recenze

Ano, po téměř 10 letech urputné a velmi precizní práce nakladatelství CREW jsme se dočkali japonského komiksového grálu a to kyberpunkové Akiry. Samotná kniha/komiks má ojedinělý formát, také gramáž stránek nebo jejich barevnost- celé spektrum je do žluta… Něco jako ve snímku Metrix, kde je každý záběr do zelena.
Katsuhiro Otomo je brilantní kreslíř, takže Akira je po technické stránce velmi propracovaná. Na tomto díle jde krásně vidět ono japonské puntičkářství. Otomo za mě klade větší důrazu na detail a propracovanost. Každá věc na kresbě tam má své pevné místo, nic zde není navíc. Čtenář musí sledovat každé okénko, každý napis či grafity na zdech. Ve všem se může ukrývat nějaké sdělení, které vás blíže seznamuje ze světem a příběhem. Příběh je zajímavý, moderní i přes své datum vzniku člověka chytne a pohltí. Hrdinové mají zajímavé charaktery, osobitý vývoj některých postav je až strašidelný, ale víme, že s mocí roste chuť. Máme zde spoustu zajímavých akčních scén. Příběh jede, nikde není čas na to zpomalit a vy ani nechcete, jelikož na akci tato postapo manga stojí. Je to příběh o moci, zradě, přátelství a odplatě. Navíc město Neo-Tokyo je krásné a smrtící zároveň…

PS: Jedná se o první díl série, která má 2000 stránek, takže se máme na co těšit…

Kterou mangu jste četli? Je nějaká, kterou máte nejraději?