fantasy_sci.fi_svet

Recenze na mytologické urban fantasy Stopa blesku

Název díla: Stopa Blesků

Autor: Rebecca Roanhorse

Počet stran: 304

Nakladatelství: Gnóm

Rok vydání: 2021

 

Děkujeme nakladatelství @nakladatlstvi_gnom  za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Musím říct, že mám velmi rád knihy, které jsou osobité už jenom svým žánrovým zařazením. V případě Stopy blesků totiž dostáváme knihu, která je takovým průřezem a slepencem vícero žánru, a přitom se drží v docela úzkém koridoru žánru urban fantasy. Mě totiž spojení urban fantasy a indiánské mytologie s prvky westernu a hrdinské fantasy zabalené do postapokalyptického světa blízké budoucnosti velmi nadchl. Jedná se o autorčinu prvotinu a musím říct, že jsem nikdy nečetl knihu, ve které hraje velkou roli původní indiánská mytologie.

Samotný příběh nás zavede do blízké budoucnosti na území postapokalyptické západní Ameriky, která byla zničena nukleární válkou a biblickou velkou vodou. Na tomto vyprahlém území, sužovaném útoky netvorů, žijí převážně lidé z kmene Navaho. V současné době je svět úplně jiný, plný monster, bájných válečníků, bohů a klanových sil. V tomto legendami bujícím světě, žije také hlavní hrdinka příběhu Maggie, která oplývá vícero bájnými silami. Před Mags je těžký úkol. Musí najít mocného čaroděje, který tvoří monstra, jež napadají území jejího lidu, stopa vede k bájnému polobožskému válečníkovi Neizghánimu. Pro Mags to je o to těžší, že tento hrdina je její bývalý mentor a možná i něco víc. Proto se boj stává o to složitější, protože nebojuje jen s mytologickou mocí, ale také se sebou samotnou.

Recenze

Kniha se četla výborně. Musím ocenit lehkost a plynulost textu, občas mi to připadalo jako kniha psaná rodilým Čechem. Jediné, v čem jsem se ztrácel byly originální jména a původní názvy v jazyce Navahů, ale po nějaké době jsem se zorientoval. Příběh je v základu jednoduchý, je přímočarý a drží se jedné hlavní dějové linie. Kniha je vystavěna na základech zajímavé mytologie spojené s velmi propracovanými postavami, na kterých těchto příběh stojí. Je pravda, že hlavní hrdinka je hodně osobitá a nemusí sedět každému. Její vnitřní boj je jedno velké klišé. (SPOILER – hlavní hrdinka má porazit někoho velmi mocného, koho zřejmě miluje a je mu svým způsobem vděčná, při této cestě se zamiluje do nového muže. Navíc musí především dokázat sobě samotné, že na tento boj má). Naštěstí se při velmi akčním putování za pravdou a finálním bojem neustále něco děje a kniha je velmi akční a neztrácí nic ze své nápaditosti. Velké finále se povedlo a přineslo několik rozuzlení a nečekaných překvapení.

Musím konstatovat, že svět je to propracovaný a uvěřitelný. Má dobře vystavěnou atmosféru a stále mě něčím překvapoval. Chtělo by určitě více vysvětlil onu velkou válku následovanou velkou potopou, při které se na svět vrátila magie a bájné bytosti, ale je to první díl série tak se to snad dozvíme později. Zařazení mytologických postav tu funguje výborně a magie rozdělaná do klanových sil, kdy každý klan je pověstný jinou magickou moci působí velmi přirozeně.

Závěrem se jedná o povedenou první knihu ze série, která díky své nápaditosti a žánrové různorodosti nabízí velké množství možností, jak tento příběh, tyto postavy a svět budovat dále. Určitě bych uvítal nějaké bližší seznámení nejen s mytologií, ale také se samotným vznikem tohoto světa. Myslím si, že k tomuto dílu by se hodila mapa, která by nám ještě o trochu tento svět přiblížila. Navíc v každé fantasy by tento grafický prvek neměl chybět.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Máte rádi fantasy knihy, ve kterých figuruje mytologie?