fantasy_sci.fi_svet

Recenze na sci-fi knihu Mirzova vize

napsal Robin  🦖 01.04.2024 

Název díla: Mirzova vize

Autor: Josef Pecinovský

Nakladatelství: Epocha

Žánr: Sci-fi

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstviepocha  za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Mirzova vize od Josefa Pecinovského, vydaná nakladatelstvím Epocha, je knihou, která mě osobně překvapila a zavedla do pro člověka nevšedního světa, kde se realita prolíná s fantazií a minulostí.

Děj se odehrává v roce 2034, kdy nečekaná událost (tzv. Propad) uvrhne lidstvo zpět do pravěku, do doby dinosaurů a neznámých nebezpečí. Tento náhlý skok v čase přináší s sebou řadu výzev pro hlavní postavy, které se musí vyrovnat nejen s drsnými podmínkami pravěku, ale také s vlastními vnitřními démony a schopností udržet si svou lidskost. Boj o přežití začíná. Najde se mezi propadlíky někdo, kdo dokáže tento vývoj situace zvrátit?

Příběhem nás provází dva hrdinové. Jeden byl poslán do druhohor a druhý zase podivnou souhrou náhod zůstal uvězněn v současnosti. Dokáží dva neznámí hrdinové přežít současnou situaci a dokáží lidem v budoucnosti sdělit zprávu o chystaném neštěstí? Jen na nich leží záchrana celého lidského pokolení.

Chválím autorovu schopnost vytvořit napínavý příběh plný nečekaných zvratů a originálních nápadů. Obzvláště pozitivně vnímám zobrazení kontrastu mezi moderním světem a primitivním prostředím pravěku. První polovina měla dobré tempo byla propracovaná a nezáviděl jsem hlavnímu hrdinovi jeho první zkušenosti v pravěku.

Mám jednu zásadní výtku. Začátek z pohledu první postavy byl o hodně zdařilejší a propracovanější než pozdější část v současnosti, kde mi vyprávění přišlo unáhlenější a méně propracované a kniha ztrácela postupně tempo. Finální spojení hlavních hrdinů se neslo v duchu druhé části. Chtělo to více ten konec propracovat a lépe uzavřít.

Závěrem – Mirzova vize představuje zajímavý příspěvek do žánru sci-fi, který může oslovit čtenáře hledající netradiční zápletky a ochotné ponořit se do světa, kde se minulost stává současností. Kniha nabízí unikátní pohled na to, jak by se lidé z 21. století mohli vyrovnat s náhlým přesunem do doby, kdy technologie neexistovaly a každý den byl bojem o přežití. Pro ty, kteří mají rádi sci-fi s prvky dobrodružství a cestování v čase, může být Mirzova vize inspirujícím čtením.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: