fantasy_sci.fi_svet
Recenze na sci-fi knihu Převozník od mladé české autorky
Hodnocení 5⭐/5⭐
Název díla: Převozník
Autor: Zuzana Pokorná
Počet stran: 312
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2021
Recenze: Janča
Moc děkujeme autorce @sue.pokorna , který nám ve spolupráci poslala tuto knihu.
Anotace
Země se ještě nevzpamatovala z poslední velké války. Neexistují žádné státy, jen jeden velký, chudý a zbídačený svět. Lidé žijí v troskách měst a jen hrstka z nich se ještě odváží věřit, že jednou bude líp. Pětice mladých lidí dostane možnost účastnit se tajemného experimentu. Přijmout ale znamená opustit své blízké a pro okolní svět na několik let přestat existovat. Přesto má každý z nich svůj vlastní důvod, aby nabídku přijal. Čeká je nebezpečné objevování zrádných světů uvnitř lidského podvědomí na konci všeho. Ještě nikdy nebyli tak blízko smrti…
Recenze
Tuto knihu jsme již mohli na našem profilu vidět a to, když byla v předprodeji na pointě.
Začnu nejprve přebalem, který je naprosto dokonalý. Jeho autorem je Martin Stehlík (@stehlikarts ), který přebalem skvěle zachytil celou atmosféru knihy. Navíc je na přebalu i skvělá citace, která je pro celý běh knihy velmi důležitá – „Nikdy nevstupuj do řeky, na jejíž konec nedohlédneš.“.
Mimo to mě překvapilo, že v poděkování na konci knihy jsme našli i zmínku o nás (viz. foto) – sama autorka nám tam děkuje a my si toho nesmírně vážíme.
„Zprvu nechápal, jaký by zrovna tento kluk měl mít důvod mlčet. To, co chtěl skrýt, ho přece dělalo někým úplně jiným, než jaký se zdál být na první pohled, opravdu radikálně odlišným člověkem. A pak si to uvědomil: možná právě to byl ten důvod.“ (str. 37)
Nyní k příběhu. Musím přiznat, že tohle jsem opravdu nečekala. Příběh mě uchvátil od prvního okamžiku, a originalitou se v tomto díle opravdu nešetří. Takto napsanou knihu bych v klidu srovnala se světovou tvorbou, a navíc věřím, že by vynikla i tam. Mladá autorka mě opravdu překvapila a už nyní se těším na její další tvorbu.
„Jiný život, ten, který často přicházel v noci ve snu, někdy však přetrval, někteří se jej v sobě dokázali uchovat. Jevilo se to jen jako pocit, schopnost pozorovat maličkosti, smát se jim, život zdánlivě těmi drobnostmi prosáklý… jako duše dítěte.“ (str. 43)
Příběh je o lidech, kteří potřebují nutně něco dělat se svou finanční situací. Přijde jim proto vhod, že byli vybráni do tohoto experimentu. Zaprodají se mu i přes možnost, že se již nemusí vrátit ke svým původním životům – ono 10 let je dlouhá doba. Ovšem touha zaopatřit svou rodinu je větší než jejich osobní štěstí. I díky psychicky náročné práci, kterou vykonávají se pětice mladých lidí spojí dohromady a jako přátelé tráví většinu volného času.
„Jenže chcete-li brát člověka jako člověka, musíte vzít v potaz všechno, co s ním přijde, všechny jeho strachy, emoce, všechno, čím je a kým se před vámi rozhodne být.“ (str. 60)
Dokonce tam i je prostor pro nějakou tu romantickou linku, která není až tak využita z důvodu dilematu hlavního aktéra. Pasáže, kdy pracovali a pouštěli se do lidského vědomí mě velmi bavily a dokázala jsem si je představit do posledního detailu. Konec příběhu je velmi emocionální a musím se přiznat, že mi dokonce ukápla více než jedna slza. Atmosféra tohoto díla je dramatická a chvílemi mysteriózní. V knize nebyl okamžik, kdy bych se nudila či měla nutkání si dát na chvilku od příběhu pauzu, spíše naopak.
„Byl to strach, možná spíš bázeň, jako když žasnete při pohledu na nebe a uvědomujete si, jak jste ve skutečnosti malí, že jste ani ne jedno jediné droboučké zrnko písku v nekonečnu; jako když procházíte obrovským chrámem a klenba je tak vysoko“ (str. 81)
Je pravda, že o světe jako takovém jsme se bohužel moc nedozvěděli. Víme, že se příběh odehrává v budoucnosti, a že již rozdělení Země není takové, na jaké jsme zvyklí. Po poslední válce se státy rozpadly a vznikl svět, který je zbídačený a povětšinou chudý. Tady by to chtělo trochu vypilovat a v budoucích dílech nám o tomto světě něco víc povědět.
„Z některých cest se prostě nedá vrátit, obětujeme a riskujeme pro ně všechno, bojíme se, když po nich kráčíme sami, když se najednou začnou ubírat jiným směrem, než jsme doufali, někdy vedou do tmy, bez naděje a bez světla. Jenže přesto jsme na tu cestu vstoupili i bez zpáteční jízdenky, protože jsme milovali, protože jsme věděli, že nejsnazší, ale nejpotupnější selhání vznikají z nečinnosti.“ (str. 118)
Charaktery postav jsou, zato naprosto dokonale vystavěny, po čas příběhu jsou nám postavy vykreslovány a my tak zjišťujeme jejich motivaci. Jejich minulost, která formuje jejich chování a jejich vady či naopak jejich dobrotu. Příběh je ucelený a o každé postavě se toho dozvíme dost na to, abychom mohli jejich příběh na konci uzavřít. Autorka používá moc hezké slovní spojení a příběh se užasne čte. Knihu jsem měla přečtenou za jeden den, prostě jsem se od příběhu nedokázala odtrhnout.
„Marmeláda problémy neřešila, jen je na chvíli odsunula stranou, obalila je cukrem, aby se – jen pro tu malou chvíli – nezdály tak hořké.“ (str. 119)
Konec mě překvapil ale musím uznat, že byl naplánován geniálně. Obdivuji, že se do toho autorka nezamotala ale naopak, že každý jeden příběh byl poctivě rozmotán a dostal svůj konec. Tedy, až na Martina Strausse, se kterým se nejspíše setkáme i v pokračování.
„Tvoje děti budou potřebovat tátu, ne hrdinu. A kdo by stál o hrdinu, když vinou toho hrdinství ztratil člověka, kterého miloval, na němž mu záleželo?“ (str. 271)
Abych to nějak ukončila – velmi povedená kniha, u které by se i hodila filmová adaptace. Tak třeba někdy Netflix či HBO 😛 .
Četli jste Převozníka? Máte rádi české sci-fi?