fantasy_sci.fi_svet

Recenze na devátý díl české sci-fi série Legie

napsal  Robin       08.03.2024 

Název díla: Legie 9 – Na konci vesmíru

Autor: Kristýna Sněgoňová

Počet stran: 376

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2023

Recenze: Robin

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstviepocha  za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Moje oblíbená česká sci-fi série Legie se dočkala už devátého dílů s podtitulem „Na konci vesmíru“.

Osobně se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších českých sci-fi sérií.

9 díl je trochu jiný, a přitom pěkně pasuje do celého kontextu světa. Tento díl, který spojuje prvky napínavého sci-fi dobrodružství s temnou atmosférou hororu patří k těm lepším. Kristýna Sněgoňová se v tomto díle vynořuje jako mistrovský vypravěč, který nejenže umí čtenáře naprosto přikovat k příběhu, ale umí četbu proměnit v emotivní zážitek.

Tentokrát naše posádka vesmírné lodi Kraksna vezme velmi důležitý úkol, na samém konci vesmíru, kde neví, co na ní čeká a každé setkání může znamenat smrt, jelikož se zde objeví něco, co jejích putování změní v něco nečekaného a úplně nového. Díky onomu objevu se dostanou do míst, o kterých ví jen málokdo.

První polovina knihy působí pomaleji, ale tato zdánlivě klidná pasáž slouží jako dokonalé zahřátí pro explozivní druhou polovinu plnou akce a nečekaných zvratů, které mě jako čtenáře doslova vrhly do víru událostí. A věřte tyto události byly velmi brutální a napínavé.

Naše posádka se jako vždy dostane do solidního průseru, ze kterého se dostanou jen velkou shodou šťastných náhod a vlastní sebedestruktivní povahou. Autorka se nebála nám opět ukázat nové planety a seznámit nás s novou velmi lidskou rasou, která naprosto ztratila vše, co nám připadá lidské. Stali se z nich naprostá krvavá monstra, které uctívají jen bolest, smrt a schopnost být užitečný. Naše oblíbená skupinka bude muset prokázat svou užitečnost při vyšetřování vraždy jednoho z nejvýše postavených členů tohoto zvláštního kmene. Za mě osobně velmi sympatická skupinka. Příběh nejenže nabízí napínavé dobrodružství plné akce a komických událostí, ale také se dotýká hlubších témat lidskosti, odvahy a morálního rozhodování v době největší ho strachu.

V celkovém kontextu se jedná o výplňový díl, který nemá nikterak důležitý vliv na hlavní příběh. Za to nás opět o trochu více seznámí s lore a celkovým světem Legie, který i po devíti dílech má stále co nabídnout.

 

Závěrem – Kristýna Sněgoňová se svou bravurní vypravěčskou technikou a schopností budovat světy, které jsou zábavné, neznámé, plné hrůz a absurdit mě oběť přenesla do světa Legie, kde jsem si to neskutečně užil. Tato kniha není jen dobrodružstvím, je to reflexe lidské podstaty a odvahy tváří tvář nejistotě a nebezpečí číhajícího v neznamená vesmíru, který je zabaleny do velmi svérázného čtiva.

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.