Kniha Převzetí: Temné tajemství, nebezpečí a netradiční pátrání v srdci New Amsterdamu

fantasy_sci.fi_svet

napsal Robin  💛    09.06.2022 

Název díla: Převzetí

Autor: Vojtěch Záleský

Počet stran: 344

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme autorovi @vojtechzalesky za zaslání knihy.

Knihu „Převzetí“ sleduji od prvních dní, kdy vyšlo najevo, že na ní autor Vojtěch Záleský pracuje. Každá indicie, každý nový art či střípek z knihy mě přesvědčoval o tom, že se bude jednat o originální dílo, a to mám upřímně velmi rád. Sice mě trochu znervózněl vydavatel, jelikož knihy od CooBoo nejsou mnou moc vyhledávané. Jejich zaměření je spíše pro mladší a hodně mainstreamové. Díky všem knižním bohům se ukázalo, že Převzetí do této škatulky nepatří. Jedná se o kombinaci urban fantasy, gangsterky a rodinného thrilleru.

Děj knihy nás zavede do alternativní Ameriky 30 let, kde drsní gangsteři a mafie vládly nejen podsvětí, ale určovali pravidla denního žití. Hlavní hrdina Paul je drsný a léty otřelý gangster, který se nebojí ušpinit si ruce. Spolu s ním pracuje jeho věrná přítelkyně Meg, která je měňavec – rozzáří se a vystřelí ji ze zad šlahouny při každém kontaktu s vodou. Bohužel Paulův bratr Rem zmizí, a to ho donutí vrátit se do New Amsterdamu, kde může člověk narazit na různé mutanty, temné entity nebo šupinaté Hilfi či chitinové Harusi. Zde se Paul dozví, co se skutečně s jeho bratrem stalo a rozjede se příběh plný akce, přestřelek, tajných odhalení a rodinných problémů. Paul nebude bojovat jen s různými nepřáteli, ale také sám se sebou, se svou minulostí a s tím, co ho čeká a co pro něho zanechal jeho bratr.

Kniha se čte velmi dobře a rychle. Tempo vyprávění je dobře rozložené. Střídání akčních sekvencí s těmi příběhovými je citlivě vyvážené a četbě jsem se nenudil. Autor píše líbivě, jeho popis místa i vedení dialogů je na vysoké úrovni. Mně osobně se velmi líbila práce s charaktery, je jich tu tak akorát, ani moc, ani málo. Každá postava má svou minulost a své démony, se kterými bojuje i v tomto příběhu.

Příběh je povětšinou jednovrstvý ale máme tu pár flashbacku a několik skoků na jiné místo, kde se odehraje nějaká mikro dějová scéna. První třetina byla výborná, druhá té první dýchala svou kvalitou na záda. Bohužel, poslední třetina byla až moc rychlá a hodně překombinovaná. Sám jsem se musel párkrát při četbě zastavit a v hlavě si dát vše dohromady, aby mi to hrálo.

Musím vyzdvihnout celkové zpracování knihy. Od pevné vazby přes tajemný název až k úžasné lustraci na obálce knihy. Mám jen jednu malou výtku, obálka mohla být trochu světlejší i když chápu, že k příběhu se více hodí ponurejší tmavší barvy, ale je to jen můj osobní názor.

Závěrem – kniha Převzetí je originální urban fantasy s přesahem do jiných žánrů. Nabízí nejen kvalitně zpracovaný svět a jeho obyvatelé, ale také nabízí osobité a drsné charaktery. Kniha to je povedená a jsem rád, že u nás vznikají i takové příběhy a těším se na další knihu od tohoto autora.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: