fantasy_sci.fi_svet

Idea.Lid osobitý komiks, který nás zavede do kyberpunkové Prahy

Název díla: Idea.Lid

Autor: F. Burdych

Kresba: La Sacra

Počet stran: 56

Nakladatelství: Canc

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstvicanc za zaslání komiksu.

Vítejte v alternativně hybridní budoucnosti plné létajících dronobotů a velorexů. Lidé v této době vyměnili svobodu za pohodlí, nechali si ukrást paměť, ba co víc – ustoupili zlu a nechali se zahnat do stínu. Tam, po delší době, vše začne pomalu ale jistě hnít.

Blaničtí rytíři nepomohli. Pérák maximálně škodil náckům a Batman si poletuje v Gothamu. Ale kdo zachrání nás? Zde? Před námi samotnými?

28. září 2089 vyvrhne Praha záškodníka, který dostane poslední šanci ukázat lidem, že jim již nepatří ani jejich vlastní myšlenka. Dokáže to?

Kde začít…

Idea.Lid je osobitý, zvláštní, výrazný a technický pohledný komiks. Jedná se o komiksovou jednohubkou, přece jenom 56 stran není moc ani na komiks.

Idea.Lid je za mě osobní vyjádření jak politických, tak vlastních názorů autora. Jedná se o zajímavé vyjádření svého postoje. Kyberpunková budoucnosti v České republice nabízí hodně volnou ruku a možnost naplno využít svou fantazií. Co se týká samotného politického sdělení a z něho vyplývajícího statusu, tak k němu se moc vyjadřovat nebudu. Osobně nemám rád, když se někde útočí přímo na určitou osobu. Nevím, jestli se jedná o satiru, vtip nebo autorovi vážně tato osoba tak leží v žaludku, ale je to každého věc. Vím, že spousta umělců se vyjadřuje jak k politice, tak životnímu stylu a svobodě slova či fungování systému takovým stylem. Já toto moc nemusím ale nikomu to neberu. Zde bych to takto černě neviděl, ale aspoň mě tento pohled na věc pobavil. Nemyslím si, že to někdy dojde do takového stavu, jaký je vyobrazen v tomto díle, ale osobní fantazie nezná mezí…

Samotný příběh odsýpá, komiks se čte dobře, příběh má něco do sebe, ale mě to prostě nějak extrémně nezahřálo u srdíčka. Určitě se dá toto téma vyjádřit jinak a nejspíše i lépe. Je to sice jen můj osobní pohled ale takhle jsem to vnímal.

 

Co musím velmi pochválit je kresba a celková vizuální stránka komiksu. Styl kresby je perfektní. Je to sice černé a dosti temné, ono se to ale hodí k celkové atmosféře a příběhu komiksu. Kresby jsou oku líbivé a v žádném jiném komiksů jsem nic podobného neviděl. Rozmáchlost tahu neortodoxní styl mě velmi bavil. Je to originální a osobité. Má to vkus a šťávu. Určitě mě tvůrce La Sacra zaujal a budu více jeho tvorbu sledovat. Mám rád, když je kreslíř poznat hned od první stránky.

 

Závěrem – komiks, který nebude pro každého, ale najde si své publikum. Velký palec nahoru za kresbu, vizuál, atmosféru a celkový pohled na budoucnost, která je pro někoho velmi vzdálená a někomu zřejmě už skoro klepe na dveře. Jedná se o ojedinělý kousek, který si budu rád prohlížet, ale čtení nechám na někom jiném 👍.

 

Hodnocení 2,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máš rád/a komiksy z českého prostředí?