fantasy_sci.fi_svet

Recenze na druhý díl ze série Zlatá Grai - Dotek viatáru

napsala Janča   💛    28.12.2022 

Kristina Waagnerová

Název díla: Zlatá Grai – Dotek viatáru (2.)

Autor: Kristina Waagnerová

Počet stran: 490

Nakladatelství: E-knihy jedou

Rok vydání: 2021

 

Děkujeme autorce @kristinawaagnerova za zaslání knihy k recenzi.

Sarrei se vydávají na lov a jdou po elitních jorreiských rytířích. Sittedral vyhlašuje misi s naprosto bizarním cílem. Nikdo příčetný by ji dobrovolně nepřijal. Ale od čeho tu jsou divoženky se svou šílenou královnou v čele, že? Isarell s Bastienem jsou opět ponořeni do Ymiřiných spletitých intrik – vyváznou z nich i podruhé, nebo se tentokrát utopí?

První knihu s názvem Zlatá Grai jsem přečetla docela nedávno, a kniha se mi moc líbila.

Tuto druhou knihu jsem brala do rukou již s tím, že je to navazující díl a já o tomto světě něco vím, tak mě to tak lehce nepřekvapí. Spletla jsem se. Autorka opět dokázala svou genialitu ve vytváření nových postav, zápletek a budování odpovídajícího světa.

Isarell vybojovala titul válečné princezny Ellektrysu, s tím ovšem přichází i závazky a pravidla. A ty Isarell nemá moc v oblibě. Většinu postav již známe z prvního dílu ale i tak zde máme nějaké nové tváře. Vedlejší postavy dostávají v tomto díle větší prostor pro rozvoj, dozvídáme se o jejich pohnutkách, minulosti i to, jak hledí do budoucnosti. A o tom to je, splétat sítě tak abychom se v budoucnu měli dobře. O tom by mohla blíže říct postava – Princ Balador. 😊

Hierarchie je daná a je známá svou manipulací a dokáže využít své výhody nejen v boji ale i v politickém myšlení. Opět zde máme nám dobře známu Erin Aniú a její neustále intriky a nenávist vůči divoženkám a samotné Ymiře, a potažmo princezně Isarell.

Arachné Isarell a Bastien, v prvním díle jsem jejich sourozeneckou lásku považovala jen za dochvilnou, ale i v tomto díle udržují vztah tak, jak byl nastaven. A je velmi konzistentní a jejich charaktery a povaha je neměnná.

Moc se mi libí nápad, že druidové, pod taktovkou Serrei, díky své graiské magii dokáží ovládat podivná stvoření, které jsou až démonická, nazývají je Karadhei. Karadhei je tak silný, jak silné jsou jeho oběti při rituálu, protože svých 10 obětí pohltí a získá jejich psychické i fyzické vlastnosti.

Na konci příběhu se udá zatím největší střetnutí, které dopadne katastroficky a jako čtenář jsem byla šokovaná a nejspíš i trochu konsternovaná, ale musím připsat autorce plus k tomu, že opravdu dokáže překvapit. Tohle totiž není klasické fantasy s klasickým dogmatem a klišé. 😊 Je to drsné fantasy a autorka se zde nebojí umazat si ruce a ublížit postavám tak, jak byste to ani vy sami nepřáli největšímu nepříteli.

Obrovský a propracovaný svět, kde má každá bytost a věc své pevné místo. Najdeme zde diplomacii, rody, etiketu, království, hierarchii. To, že kniha neměla žádný rekapitulační úvod mi vůbec nevadilo, je to totiž obrovský a propracovaný svět, do kterého se od druhého dílu pustí jen blázen. 😀 Takže pokud tě recenze zaujme, určitě si nejdříve přečti první díl (recenze ZDE).

V tomto pokračovaní si autorka mohla dovolit více akce než v předchozím díle, to i z toho důvodu, že svět je již vybudovaný a nebylo potřeba znovu budovat a dlouze popisovat. Autorka nám dokáže příběh dávkovat a čtenáře udržovat v očekávání a napětí. Krásně dokáže vystihnout atmosféru, kterou mistrně předá až k vám.

Kristina Waagnerová

V recenzi na předchozí díl Zlatá Grai jsem psala, že je kniha obsáhlá a je tam málo přímé řeči. V tomto díle už je to mnohem lepší, také mi přišli postavy více empatické a celé dílo bylo více emotivní.

Je to opravdu spletité fantasy, které dokáže překvapit svou velikostí.

Příběh je rozdělen do dvou hlavních dějových linii, které se spojí. První souvisí s naší hlavní hrdinou Isarell a řeší především dění v říši. Druhá dějová linie nás zavede do Stínu, kde nás provádí skupiny, které mezi sebou bojují ale i skupiny, již uzavírají spojenectví, které se má v budoucnu spojit v bitvě proti Jorrei.

Závěrem – Velmi překvapivé a spletité, zajímavý konec, který mě překvapil – doslova šokoval, a dokonce i slza ukápla. Isarell si držela svůj charakter a svou osobnost i v druhém díle, a proto na mě působila až opravdovým dojmem. Konec druhého dílu skončil vcelku otevřeně, proto jsem musela hned sáhnout po dalším díle, který jsem tak hltala, že jsem ho měla za pár dní přečtený. Ale o tom se dozvíte zase v další recenzi. 😊 Musím konstatovat, že tato série má vzestupnou tendenci a autorka mě velmi překvapuje svým umem.

Ale opět musím dodat, že na tak skvělé fantasy, propracované a široké, chybí mapa světa. ☹ Což je velká škoda. I když si každý ve své fantazii dokáže svět představit, bylo by fajn porovnat, jak to vidí ve své hlavě sama autorka.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Home » Knihy » Recenze na druhý díl ze série Zlatá Grai – Dotek viatáru
a

Máš rád/a spletité epické fantasy?

Tento příspěvek má 15 komentářů

 1. KevinTap

  Medscape Drugs & Diseases. Some are medicines that help people when doctors prescribe.
  ivermectin tablets
  Learn about the side effects, dosages, and interactions. safe and effective drugs are available.

 2. Jamesnok

  Some trends of drugs. earch our drug database.
  stromectol where to buy
  Read information now. drug information and news for professionals and consumers.

 3. hadocoola

  accutane back acne 75, 92 However, serum HER2 appears to retain its prognostic effect in multivariate models, suggesting a biologic role beyond its association with HER 2 tissue expression

 4. hadocoola

  Currently, if you have breast implants, the American College of Radiology, the American Cancer Society, the American Society of Breast Imaging, and the American Society of Plastic and Reconstructive Surgeons recommend that you receive your breast examinations at a facility accredited by the American College of Radiology lasix tablets

 5. RonaldSlice

  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Cautions.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin coronavirus[/url]
  Read information now. Comprehensive side effect and adverse reaction information.

 6. KevinTap

  Drugs information sheet. Generic Name.
  [url=https://stromectolst.com/#]ivermectin 4 tablets price[/url]
  Commonly Used Drugs Charts. Learn about the side effects, dosages, and interactions.

 7. RonaldSlice

  Get information now. Read information now.
  stromectol online
  Read information now. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 8. KevinTap

  Everything information about medication. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  ivermectin price usa
  Long-Term Effects. Read here.

 9. JesseDIp

  Best and news about drug. Cautions.
  [url=https://stromectolst.com/#]stromectol ivermectin tablets[/url]
  Top 100 Searched Drugs. Read information now.

 10. RonaldSlice

  Everything what you want to know about pills. Get here.
  ivermectin uk
  Everything what you want to know about pills. Generic Name.

 11. KevinTap

  Top 100 Searched Drugs. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  https://stromectolst.com/# ivermectin
  earch our drug database. Some are medicines that help people when doctors prescribe.

 12. KevinTap

  Comprehensive side effect and adverse reaction information. Commonly Used Drugs Charts.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 1
  Commonly Used Drugs Charts. safe and effective drugs are available.

 13. RonaldSlice

  safe and effective drugs are available. earch our drug database.
  https://stromectolst.com/# ivermectin for sale
  Everything information about medication. Actual trends of drug.

Napsat komentář