fantasy_sci.fi_svet

Recenze na druhý díl ze série Zlatá Grai - Dotek viatáru

napsala Janča   💛    28.12.2022 

Kristina Waagnerová

Název díla: Zlatá Grai – Dotek viatáru (2.)

Autor: Kristina Waagnerová

Počet stran: 490

Nakladatelství: E-knihy jedou

Rok vydání: 2021

 

Děkujeme autorce @kristinawaagnerova za zaslání knihy k recenzi.

Sarrei se vydávají na lov a jdou po elitních jorreiských rytířích. Sittedral vyhlašuje misi s naprosto bizarním cílem. Nikdo příčetný by ji dobrovolně nepřijal. Ale od čeho tu jsou divoženky se svou šílenou královnou v čele, že? Isarell s Bastienem jsou opět ponořeni do Ymiřiných spletitých intrik – vyváznou z nich i podruhé, nebo se tentokrát utopí?

První knihu s názvem Zlatá Grai jsem přečetla docela nedávno, a kniha se mi moc líbila.

Tuto druhou knihu jsem brala do rukou již s tím, že je to navazující díl a já o tomto světě něco vím, tak mě to tak lehce nepřekvapí. Spletla jsem se. Autorka opět dokázala svou genialitu ve vytváření nových postav, zápletek a budování odpovídajícího světa.

Isarell vybojovala titul válečné princezny Ellektrysu, s tím ovšem přichází i závazky a pravidla. A ty Isarell nemá moc v oblibě. Většinu postav již známe z prvního dílu ale i tak zde máme nějaké nové tváře. Vedlejší postavy dostávají v tomto díle větší prostor pro rozvoj, dozvídáme se o jejich pohnutkách, minulosti i to, jak hledí do budoucnosti. A o tom to je, splétat sítě tak abychom se v budoucnu měli dobře. O tom by mohla blíže říct postava – Princ Balador. 😊

Hierarchie je daná a je známá svou manipulací a dokáže využít své výhody nejen v boji ale i v politickém myšlení. Opět zde máme nám dobře známu Erin Aniú a její neustále intriky a nenávist vůči divoženkám a samotné Ymiře, a potažmo princezně Isarell.

Arachné Isarell a Bastien, v prvním díle jsem jejich sourozeneckou lásku považovala jen za dochvilnou, ale i v tomto díle udržují vztah tak, jak byl nastaven. A je velmi konzistentní a jejich charaktery a povaha je neměnná.

Moc se mi libí nápad, že druidové, pod taktovkou Serrei, díky své graiské magii dokáží ovládat podivná stvoření, které jsou až démonická, nazývají je Karadhei. Karadhei je tak silný, jak silné jsou jeho oběti při rituálu, protože svých 10 obětí pohltí a získá jejich psychické i fyzické vlastnosti.

Na konci příběhu se udá zatím největší střetnutí, které dopadne katastroficky a jako čtenář jsem byla šokovaná a nejspíš i trochu konsternovaná, ale musím připsat autorce plus k tomu, že opravdu dokáže překvapit. Tohle totiž není klasické fantasy s klasickým dogmatem a klišé. 😊 Je to drsné fantasy a autorka se zde nebojí umazat si ruce a ublížit postavám tak, jak byste to ani vy sami nepřáli největšímu nepříteli.

Obrovský a propracovaný svět, kde má každá bytost a věc své pevné místo. Najdeme zde diplomacii, rody, etiketu, království, hierarchii. To, že kniha neměla žádný rekapitulační úvod mi vůbec nevadilo, je to totiž obrovský a propracovaný svět, do kterého se od druhého dílu pustí jen blázen. 😀 Takže pokud tě recenze zaujme, určitě si nejdříve přečti první díl (recenze ZDE).

V tomto pokračovaní si autorka mohla dovolit více akce než v předchozím díle, to i z toho důvodu, že svět je již vybudovaný a nebylo potřeba znovu budovat a dlouze popisovat. Autorka nám dokáže příběh dávkovat a čtenáře udržovat v očekávání a napětí. Krásně dokáže vystihnout atmosféru, kterou mistrně předá až k vám.

Kristina Waagnerová

V recenzi na předchozí díl Zlatá Grai jsem psala, že je kniha obsáhlá a je tam málo přímé řeči. V tomto díle už je to mnohem lepší, také mi přišli postavy více empatické a celé dílo bylo více emotivní.

Je to opravdu spletité fantasy, které dokáže překvapit svou velikostí.

Příběh je rozdělen do dvou hlavních dějových linii, které se spojí. První souvisí s naší hlavní hrdinou Isarell a řeší především dění v říši. Druhá dějová linie nás zavede do Stínu, kde nás provádí skupiny, které mezi sebou bojují ale i skupiny, již uzavírají spojenectví, které se má v budoucnu spojit v bitvě proti Jorrei.

Závěrem – Velmi překvapivé a spletité, zajímavý konec, který mě překvapil – doslova šokoval, a dokonce i slza ukápla. Isarell si držela svůj charakter a svou osobnost i v druhém díle, a proto na mě působila až opravdovým dojmem. Konec druhého dílu skončil vcelku otevřeně, proto jsem musela hned sáhnout po dalším díle, který jsem tak hltala, že jsem ho měla za pár dní přečtený. Ale o tom se dozvíte zase v další recenzi. 😊 Musím konstatovat, že tato série má vzestupnou tendenci a autorka mě velmi překvapuje svým umem.

Ale opět musím dodat, že na tak skvělé fantasy, propracované a široké, chybí mapa světa. ☹ Což je velká škoda. I když si každý ve své fantazii dokáže svět představit, bylo by fajn porovnat, jak to vidí ve své hlavě sama autorka.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:
Home » Knihy » Recenze na druhý díl ze série Zlatá Grai – Dotek viatáru

Máš rád/a spletité epické fantasy?