fantasy_sci.fi_svet

Komiks Stranger Things - co skrývá Ybwenova hrobka

napsal Robin  ❓ 21.11.2023

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Stranger Things – Ybwenova hrobka

Autor: Greg Pak

Kresba: Diego Galindo

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 2023

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání knihy.

Jedná se už o šestý komiks ze světa Stranger Things, který vyšel u Crew. Já jsem četl jen tři z nich a vždy jsem se bavil. Je pravdou, že se nejedná o závratné komiksy, ale jako fanda této série jsem byl docela spokojený. Bohužel Ybwenova hrobka je nejslabší z nich. V první řadě se jedná o délku komiksu, je to velmi úzké dílo s malým počtem stran. Už to nám naznačuje, že od komiksu nemůžeme očekávat nějaký obsáhlejší příběh čí vytvoření úplně něčeho nového.  

Foto: Crew.cz

Příběh se zaměřuji na období po boji z Mozkožroutem. Přesněji na rok 1985, je leden a Will s Joyce se stálé zotavuji ze smrti Boba Newbyho. Později Will spolu s panem Clarkem objeví krabici plnou nerdích upomínek, kterou po sobě Bob zanechal. Součástí krabice byla také tajuplná mapa. Will na tento popud svolá starou partu (Mika, Dustina a Lucase) chce, aby společně zjistili, kam tato mapa vede. Parta se ale rozhodne vzhledem k přicházející zimní bouři tuto akci odvolat a chtějí počkat na lepší podmínky. Bohužel, Will je neoblomný a vyrazí do mrazivé divočiny sám. Jeho cílem je najít tajuplné místo a zjistit co se v něm ukrývá.

 

Celý příběh je postavený na stesku po Bobovi. Mě osobně tento komiks moc nedojal. Na začátku jde všechno docela rychle a Will si jde tvrdě za svou věci. To, co ho pohání kupředu je mladistvá zvědavost a chuť Boba více poznat. Cely komiks je brán docela ponuře a má hrát na vážnou a smutnou notu. Není to žádné rozšíření příběhu. Jedná se čistě o interní mini osobní záležitost jedné postavy. Samotné objeveni hrobky, jak název komiksu napovídá, je zajímavé a ona hrobka přenáší styl příběhu na rovinu rodinného dobrodružství. Konec je takový nemastný, neslaný.

Kresba je moderní a pro mě osobně nemá žádné osobnější kouzlo. Ilustrator Diego Galindo díky své fotorealistické kresbě mohl naplno využit předobraz postav známých ze seriálu. Tento fakt přibližuje komiks i nečtenářům, kteří si ho třeba koupí jen z popudu, že viděli seriál i když nikdy žádný komiks nečetli.

 

Závěrem je Ybwenova hrobka jednoduchý komiks, jenž hraje na city a snaží se více propojit ústřední postavy a prohloubit jejich vzájemné vztahy. V druhé polovině dostáváme rodinné dobrodružství ve stylu Indiho Jonese pro mladší. Komiks bych doporučil hlavně fanouškům Netfliks série

Hodnocení 3⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej: