fantasy_sci.fi_svet

Pán hor - šestý díl sci-fi série Legie od českých autorů

Kristýna Sněgonová

Název díla: Legie 6 – Pán hor

Autor: Kristýna Sněgoňová

Počet stran: 336

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2022

Děkujeme @nakladatelstviepocha  za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Vítejte ve vesmíru, kde poslední nadějí lidstva na záchranu okupované planety je nákladní loď Kraksna a její svébytná posádka, vesmíru Kristýny Sněgoňové a Františka Kotlety, který je temný, krutý i zábavný, jak jen profesorka Krasiński dovolí.

Pán hor, už šestý díl z této české Space opery, kde lidé nakopávají zadky snad všem druhům emzaku co si dokážete představit. Kotleta se Sněgoňovou zběsile píšou jeden díl za druhým a mě přijde, že jsem první knihu četl včera a ono už to bude skoro dva roky…

Recenze

Autorka dostala v tomto díle, pro mě osobně sice slabší ale o to více zajímavou dvojici než Kotleta v předchozím díle. Teplý kuchař Giuseppe a Vítkovický technik v důchodu Vodička nejsou těmi nejostřejší mi tužkami v penále autorské dvojice. O to více jsem byl na ně zvědav.

Samotný příběh pokračuje zběsile dál. Posádka je rozdělena a naše ústřední dvojice pátrá po zmizelé Amandě. Nejmladší členka posádky se pustila do prozkoumávání vesmíru na vlastní pěst, a to se nelíbí především Vodičkovy, který si k ní vybudoval až otcovský vztah. Pátrání po Španělce zavede dvojici na planetu Chrocht, obývanou mírumilovný bytostmi připomínající obří žížaly/mnohonožky. Bohužel tato návštěva neproběhne úplně podle představ naší ústřední dvojice a rozjede kolotoč šílených situací a událostí, které jsou vystřižené jak z nějaké vesmírné grotesky. Navíc říznuté bojem o přežití a nikdy nekončící cirkusovou show. Dokáží hlavní hrdinové zachránit vůbec své vlastní životy, natož najít a zachránit osamělou Amandu?

Pána hor hodnotím kladně. Styl psaní a vyprávění mi velmi sedí. Autorka mě už dávno přesvědčila, že tato vesmírná jízda ji sedí a že s Kotletou vytvořili úžasnou dvojici, která se takřka předhání v tom, kdo napíše šílenější a lepší díl. První polovina knihy je spíše komická, vtipy a popkulturními narážkami se tu nešetří. Opět poznáme nové rasy a planety. Cirkus a Gugly byli naprostý úlet a velmi jsem se bavil.

V druhé polovině knihy ubylo šílených akci a přibylo výživných dialogů, mě osobně se velmi líbily interakce mezi ústřední dvojicí. Jejich charakterní vývoj je tu značný a Giuseppe mě přesvědčil, že nebude až taková osina v zadku, jak se ze začátku zdálo. Navíc mě kladně překvapily i další nové postavy, které dodali příběhu šmrnc.

,,Nikdy nevíš, kdy budeme potřebovat někoho, kdo si umí vykloubit ruce.“

Konec je výborný, příběh se přenesl na vážnější strunu a nechybí několik zajímavých až radikálních překvapení. Za mě to byla trefa do černého. Poprvé za celou sérií jsem měl také pochmurné myšlenky. Málem i slza ukápla. Prostě finále, jak má být.

Závěrem – Pán hor nepatří mezi nejlepší díly série, ale určitě mě nezklamal! Příběhově jsme se opět posunuli o kousek dál a blíže poznali i jiné členy posádky než Kapitána Bouchače, Lorda Mrdáka a Agu. Vesmír a celková filozofie tohoto universa na mě působí velmi živě. Rasy, planety, galaxie, technologie vše tu hraje a působí přirozeně.

PS: Švestky jsou snad horší jak Galaktické impérium.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu

Znáte tuto sérii? Máte rádi více hlavních postav?

Tento příspěvek má 6 komentářů

  1. Cursini

    Monitor Closely 1 bismuth subsalicylate will decrease the level or effect of metoclopramide intranasal by Other see comment priligy and cialis together Comparison of the ability of test compounds and BHPI to kill TYS cells

Napsat komentář