fantasy_sci.fi_svet

Komiks Batman: Dvojník inspirovaný temnotou filmového The Batman (2022)

batman dvojník

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Batman – Dvojník

Autor-scénář: Mattson Tomlin

Kresba: Andrea Sorrentino

Barvy: Jordie Bellaireová

Nakladatelství: Crew

Počet stran: 172

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Bruce Wayne působí v roli Temného rytíře teprve asi rok, ale už teď dokáže poznat, že jeho mise slaví úspěch. Bohužel, nadělal si pár vlivných nepřátel. Lidé, kteří mají v Gothamu moc, velmi nelibě nesou to, jak Batman narušuje chod jejich města… a vypadá to, že jeden z nich má plán, jak samozvaného ochránce pořádku neutralizovat.

 

Na střechách a v ulicích města nyní hlídkuje druhý Batman – a tenhle nemá žádné zábrany, pokud jde o zabíjení zločinců, dokonce i naživo před kamerami. Temnému rytíři je teď v patách celá gothamská policie společně s bohatými a vlivnými obyvateli. Batman proto musí najít svého dvojníka a očistit nějak své jméno. Jak ale můžete prokázat svou nevinu, když se schováváte za maskou?

 

Kniha obsahuje sešity Batman: Dvojník č. 1–3.

batman komiks

Recenze

Režisér a scenárista Mattson Tomlin (Projekt Power, Malá rybka a nyní novinka Matka versus android) spojil síly s držitelem Eisnerovy ceny, hororovým kreslířem napínavých scén Andreou Sorrentinem (Joker: Killer Smile, Gideon Falls), aby společně vytvořili zcela novou verzi Gothamu. Batman: Dvojník pochází z DC Black Label, který většinou obsahuje temnější příběhy odehrávající se mimo hlavní kontinuitu komiksu.

Komiks je v tvrdém přebalu a má 172 stran plných krásných kreseb a velmi temného vizuálu, který dýchá tou správnou atmosférou zlomeného zkorumpovaného Gothamu. Toto vzezření a temnota mi na psychologický komiks parádně sedla a vizuálně mě komiks opravdu dostal. Nejde jen o kresbu a temně laděné barvy, ale hlavně jde o originální rámečky a překrývající se obrázky a panely. Například u vzpomínání jsou obrázky ve tvaru netopýrů, dále tam máme zajímavé stránky, kdy si detektivka dává případ „Batman“ dohromady a skládá ho jako puzzle, které kreslíř naprosto geniálně prostřednictvím své kresby namapoval i nám.

Takových zajímavých a originálních věci je zde opravdu hodně a na vysoké úrovni. Co se týče kresby obličeje to je trochu horší, přesto dokáže kreslíř zachytit ve tváři to, co potřebujeme vidět. Ovšem další věc, která se mi opravdu líbila v kresbě a barevnosti komiksu byl detail na bodné zranění či zlomeniny, který ve mně doslova vzbuzoval dojem aktuálního rentgenového snímku. V komiksu mě tyto části bavili a hlavně nenápadně (čili velice nápadně) poukazovali, že Batman je jen člověk. Bohužel, občas byla kresba při akci matoucí a nešlo se v ní vyznat.

Nyní k příběhu – ten byl vyprávěn z části retrospektivně, kdy se Bruce vyzpovídává své psychoterapeutce z dětství. Příběh komiksu začíná právě tím, že se zkrvácený Batman objeví u terapeutky doma. Bruce Wayne je vykreslen jako traumatizovaný člověk, který je na všechno sám. Jediný jeho kontakt s opravdovým světem a realitou je právě jeho psycholožka, která ho léčila jako malé dítě. Zde je právě komiks plný flashbacků. Nejde však jen o samostatnou psychologii Batmana ale i o psychologii terapeutky, kdy psycholožka bojuje sama se sebou, zda Batmana odhalit či ne.

Hlavní linka příběhu obsahuje dvojníka (jak již název komiksu napovídá) – tato klasická linka je v dnešní době skoro až nudná a prvoplánová. V podání tohoto komiksu ale není až tak důležitá. Naopak to jen prohloubí temnou duši Batmana, který pociťuje, že již není cesty zpět. Batman zabil. I když to nebyl on. Pociťujeme dokonce trochu zoufalství a soucit s Batmanem a jeho neustálím bojem proti zlu, které se stává doslova obsesí. Navíc se nyní Bruce snaží dokázat svou nevinu zpoza masky, proto se rozhodne kontaktovat a využít policii, aby získal informace. Zde dochází i k jemné a uvěřitelné milostné aférce, navíc s prozřením, jak jinak mohl jeho osud a život dopadnout, kdyby se rozhodl v mladí jinak. Pokud má ovšem Batman očistit své vlastní jméno, musí nejprve najít tento svůj temný zrcadlový odraz.

Abych to nějak shrnula, tento komiks se mi moc dobře četl a doslova jsem se jím kochala. Vizuálně je to dle mě mistrovské dílo, které využívá temnoty, která se ukrývá v nitru Batmana. Příběh byl zajímavý hlavně svou emocionální a psychickou částí. Jediné mínus je, že komiks byl moc krátký, proto nemůže plnohodnotně využít potenciál této myšlenky a příběhu.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Jedna zajímavost, tento komiks vznikl právě z důvodu nového filmu The Batman (2022), ke kterému Tomlin psal scénář, ale nakonec nebyl mezi autory uveden. Své nápady však vložil do této komiksové knihy.  

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Máte rádi komiksy od DC? Koukněte zde na nějaké další recenze 👇

Máte rádi Batmana? Jestli ano, tak proč?