fantasy_sci.fi_svet

Recenze na komiks ze série Legendy Marvelu, tentokrát věnovaný Visionovi

vision

Listovací ukázku komiksu najdete 👉ZDE👈.

Název díla: Legendy Marvel – Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře (4. v edici)

Autor: Tom King

Kresba: Gabriel Hernandez Walta

Nakladatelství: Crew

Počet stran: 272

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @crew_komiks za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Zamávejte Visionovým!

VISION chce být jako člověk, a co je víc lidského než rodina? Proto se vrací zpátky tam, kde to všechno začalo. Do laboratoře, kde mu dal Ultron život a přeměnil jej ve zbraň. Do místa, kde se poprvé vzepřel předurčenému osudu a uvědomil si, že by mohl být něčím víc – že by mohl být člověkem. Právě zde je tedy stvořil. Virginii, manželku. Viv a Vina, dvojčata v pubertě. Vypadají jako on. Mají i stejné superschopnosti. A sdílí také jeho největší touhu (nebo je to posedlost?): neutuchající potřebu být zcela obyčejnými lidmi. Jsou to prostě jen sousedi odvedle, akorát nás můžou kdykoliv všechny zabít. Tak žádné obavy, vždyť co by se mohlo stát? Připravte se na zlomená umělá srdce, těla, která nezůstanou pohřbena, pravdu, jež bude odhalena… a na Visiona, který se navždycky změní.

vision

Recenze

Vision vytvořil syntezoidní rodinu ke svému obrazu ve snaze žít mezi lidmi na předměstí Washingtonu. Tento příběh se odehrává ve Virginii, kde se Vision přestěhuje společně se svou rodinou. Jejich nová adresa je Hickory Branch Lane 616 (Zřejmě odkaz na Marvel-616, hlavní vesmír Marvelu. Takřka velká většina hrdinů začínali zde. Je to přesná kopie země s několika smyšlenými státy.).

Vítejte v sousedství, toustovače!

Táhněte pryč, líbači zásuvek!

 

Musím uznat, že scénárista si tuto knihu opravdu vychutnal. Moc se mi líbili odkazy jak na roboty, tak i na Shakespeara. Text je poutavý a většinou hodně psychologický. Postavy se snaží přizpůsobit a stát se normální. Ovšem v dnešním světě není úplně lehké nevyčnívat z davu, když jste robot, který do školy létá a umí procházet skrz zeď. Ovšem i tak se Visionovi děti Viv a Vin o to pokusili.

I když je to spíše filozofický komiks s prvky thrilleru (sporadicky hororu), občasnou akci tam i tak najdeme, ovšem jen velmi málo. V komiksu se nejedná prvořadě o epičnost ale o poznání motivací a charakteru postav. O přemýšlení o světě a chování lidí okolo. O tom, že naše činy formují všechny okolo.

 

„Označovat za pravdu něco, co nemá význam, se zdá být středobodem lidského snažení.“ (Vision)
„Snaha o dosažení vytyčeného cíle prostřednictvím chladné logiky je cestou tyranie. Takovou vizi měl můj stvořitel. Ultron.“ (Vision)

Recenzi na komiks Občanská válka ze série Legendy Marvelu najdete 👉ZDE👈. 

Recenzi na komiks Deadpool: Klasické příběhy ze série Legendy Marvelu najdete 👉ZDE👈. 

Co se mi na tomto komiksu líbí je, že je tu neviditelný vypravěč, který nás celou knihou provází a hodně textových bublin je bez přímě řeči. Vypravěčské bubliny popisují v některých případech minulost, přítomnost ale i budoucnost. Dokonce při kresbě přítomnosti, text dokáže zabruslit i do minulosti či budoucnosti bez vizuálního kontextu. Což je za mě obdivuhodné.

Jako čtenářka jsem se hned zpočátku dozvěděla, že Visionův experiment bude mít za následek smrt. A toto napětí mě provázelo celou knihou, kde jsem čekala, co se kdy přihodí.

Často se tam objevuje zmínka o Avengerech, kteří se tam jak v průběhu, tak i na konci objevují.

Záporák je Grim Reaper, ovšem po jeho brzkém „zmizení“ se vlastně záporákem celé série pomalu a jistě stávají Visionovi.

Zjišťujeme, že Vision Tonyho Starka bere jako kolegu a nejstaršího přítele.

„Jistota je iluze, víra je konstanta, věřím, že bude možné ji zcela opravit.“ (Vision)
„Štěstí je také jen iluzí. Ale i iluze mají svou hodnotu. A proto, hodně stěstí.“ (Virginie – manželka)

Kreslíř je v tomto díle velmi soudržný. Jeho linie jsou nerovné a působí to temně, ideální pro tento znepokojivý příběh. Kresba celkově vytváří ten správný tón celé knihy, a lehce jde rozlišit o jakou chvíli ve vyprávění se jedná, to i díky různým barevným filtrům. Například u vyprávění Agáty Haeknessové, která vysvětluje účinky věčného květu je celá kresba černobílá, u které je jen vytažená do popředí rudá barva krve. Naopak u vzpomínek Victora Mancha (syn Ultrona, bratr Visiona) je celý jeho příběh v modrozelených barvách, která je oživena žlutou barvou, kterou jsou vybarveny drobnosti (napr. mikina Victora, vibránium) a bubliny textu přímé řeči – což se mi jako čtenáři vizuálně moc líbí.

„Jenže ty nemluvíš o důvěře, ale o předpovědi. Každý dokáže předpovědět budoucnost na základě dřívějších událostí. To je úplně obyčejné rozpoznávání vzorců. Nejnižší forma poznání. Důvěra znamená schopnost věřit bez jakýchkoliv důkazů. Je to akt víry. Nejvyšší forma poznání. Když víru pochopíme a přijmeme, posune nás to blíž k lidem.“ (Vin – syn)

Tento komiks dobře využívá kontinuitu, ale nevyžaduje žádné předchozí znalosti o Marvel – kromě toho, že Vision je android, který je Avenger. (A vlastně ani to vědět nemusíte, protože to komiks říká v příběhu)

„Když nás postaví před neřešitelný problém, vzdáme se a ustoupíme k tomu řešitelnému? Opustíme nemožné kvůli možnému?“ (vypravěč)

Abych to nějak shrnula.

Tento komiks není o epických bojích, není o tuně superhrdinů a na každé druhé straně není boj. Je to komiks, který vám má něco předat… pocity, pohnutky, historii postav, budoucnost postav, citové pouto postav a hlavně touhy. Touha Visiona být člověkem, vzepřít se osudu a následovat svou cestu. Já osobně jsem se do tohoto komiksu zamilovala a musím přiznat, že ač mě postava Visiona nějak nebrala, nyní je jedna z mých oblíbených. Komiks rozhodně doporučuji a sama ho označuji za svůj TOP komiks! 😊

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu
Sdílej:

Máte postavu Visiona rádi? Kdo je váš nejoblíbenější Marvelák?