fantasy_sci.fi_svet

Mezi životem a smrtí: Příběh o lásce, zmatku a neuvěřitelném osudu

napsala Janča   💛    27.08.2023 

Název díla: Láska přes hranice světů

Autor: Josie Williams

Počet stran: 240

Nakladatelství: Cosmopolis

Edice: Young Adult

Rok vydání: 2023

 

Děkujeme @cosmopolis_cz za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Ztráta a touha, dvě neoddělitelné stránky lidského života, se prolínají ve vzrušujícím a emocionálním příběhu „Láska přes hranice světů“. Příběh je zasazený do světa, kde se hranice mezi životem a smrtí stírají, sledujeme osud Rydera a Maggie, dvou milenců, kteří jsou rozděleni mezi dvěma světy.

V této knize je patrný hluboký boj Rydera, který strávil pět let uvězněný mezi životem a smrtí. Jeho rozhodnutí využít tělo Charliho, jediného člověka v blízkosti, aby zachránil Maggie, odkrývá jeho silný vnitřní konflikt. Většinu své existence tráví Ryder tím, že chodí mezi lidmi na pokraji smrti, aby alespoň na okamžik pocítil, že ho někdo vidí a vnímá, než se vrátí do onoho světa. Tato jeho snaha o vstřebání lidského prožitku dodává příběhu hloubku a tragiku, kterou jsem vnímala velmi intenzivně.

„Asi po další půlhodině se mé očekávání potvrzuje; atmosféra se změnila. Zhoustla, ztěžkla. Nejsem si jistý, jestli to cítí i Sylviina dcera. Patrně to nevnímá, to asi jen potulní duchové poznají, kdy se blíží smrt, ale mně se každopádně zrychlí tep, protože mě prostupuje ohromující předtucha, vstřebává se mi do kůže, až se mi ježí chloupky na rukou. Zalapám po dechu. Kvůli tomuhle jsem přišel, kvůli sebepotvrzení, kvůli tomu, aby moji existenci vzal někdo na vědomí, aby mi někdo dokázal, že tu ještě jsem – i když už nejsem. Nebo ne tak docela.“ Ryder (str. 79)

Maggie, srdce a duše tohoto příběhu, prochází složitým vnitřním bojem. Její vztah s Charliem, který se střídavě pohybuje mezi ignorováním a přátelským chováním, ji zanechává v neustálém zmatku. Její touha být s ním jí nakopává být mu na blízku ale přesto je neustále opatrná, aby si nenechala zlomit srdce. Její city a myšlenky se neustále střetávají, ačkoliv se snaží všechny tyto emoce udržet pod kontrolou. Maggie se ocitá mezi touhou po blízkosti a strachem ze ztráty. Proto, i přes to, že jí Charlie často přehlíží, nedokáže se mu ubránit. Navíc jsem si Meggie moc oblíbila, protože miluje PEZ stejně jako já!

„Moje touha být jí nablízku má přednost přede vším – dokonce i před mým etickým kodexem. Jade měla pravdu, musí to přestat a tak či onak to jednou skončí. Ale teď ještě ne. Ještě ji nemůžu ztratit. Nejsem na to připravený.“ Ryder (str. 147)

Ryderovo vnímání svého poslání, které spočívá v pomoci lidem přecházet za bílým světlem, zatímco on sám zůstává uvězněný v „položivotě“, je zajímavým konceptem, který dodává příběhu další rozměr. Jeho osobní boj s vlastní existencí a cesta, kterou musí podstoupit, aby našel své místo ve světě, jsou vykresleny s hloubkou a citlivostí.

Přestože kniha přináší originální koncept a hluboké myšlenky o životě, smrti a lidském bytí, měla jsem několik otázek ohledně konzistence a logiky některých událostí. Příběh si čas od času vyžádal více vysvětlení, aby bylo možné plně proniknout do jeho podstaty. Některé okamžiky mi přišli velmi předvídatelné.

Celkově řečeno, „Láska přes hranice světů“ je kniha, která se snaží hledat hlubší smysl a propojení mezi dvěma odlišnými světy. Postava Rydera přináší do příběhu komplexní rozměr, ačkoliv jsem někdy měla dojem, že některé části by mohly být více propracované. I přesto ve mně kniha zanechala silný dojem a dávám jí kladné hodnocení.

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autor webu

Miluje fantasy již od dětství a její největší vášní byl a je Harry Potter a Pán prstenů. První si zamilovala knihy a poté i filmy. Od té doby miluje vše co je s fantasy svázáno. Ať už se jedná o PC hry, stolní hry, hru na hrdiny, knihy nebo filmy a seriály.
Sdílej: