fantasy_sci.fi_svet

Recenze na druhý díl české sci-fi série Sektor Hirano

napsal Robin  🌌     15.01.2023

Listovací ukázku komiksu najdete ZDE

Název díla: Sektor Hirano: Tristanská občanská válka

Autor: Jan Kotouč

Počet stran: 512

Nakladatelství: Fantom print

Rok vydání: 2022

Děkujeme nakladatelství @fantom.print za zaslání knihy k recenzi.

Malá válka v předvečer mnohem větší.

Děj druhého dílu se odehrává několik let po bojích o soustavu Argonaut. Mezi Belingtonským společenstvím a Astonskou unií jsou vztahy stále napjaté. Tvoří sice páteř obraného společenství, ale ani jedna ze stran není schopna, jen tak lehce zapomenout. Hlavně ta strana, co prohrála.

Bohužel nebo spíše bohudík tu máme nový konflikt, ve kterém jde o životy desítek tisíc lidí a o politickou i vojenskou stabilitu v sektoru. Proto je z dobrovolníků složena vesmírná flotila, která má za úkol vyřešit tento spor a ukončit občanskou válku na planetě Tristan. Navíc je jedna ze stran občanské války podporována výbojným Kasimirským císařstvím, a to má v rukávu nejedno překvapení, které dokáže absolutně změnit průběh války. Dokážou muži i ženy ze Belingtonského společenství a Astonska unie a ostatních zemí spolu bojovat na jedné straně. Dokáží pomoci nevinným lidem a zabránit krvavé válce? A možná zabránit i něčemu mnohem většímu?

V druhém díle jsem se už v sektoru Hirano i jeho fungování a geopolitice orientoval o dost líp. Líbí se mi návrat starých společenství a také několika mě už známých hrdinů z první knihy. Hlavně teda Seana Tylera, je to od začátku můj oblíbenec. Máme zde i několik nových zajímavých postav s Michaelem Kowalskym v čele. Musím konstatovat, že i zde není radno si nějakou postavu oblíbit už na začátku, jelikož, hrdinové tam velmi často a rychle umírají ☺️👍. Kdo to nemá rád a raději nechává všechny postavy přežít, tak zde bude trpět. Druhý díl je ještě větší masakr než ten první…

 

Autor se drží svého stylu a děj knihy nabírá stránku po stránce na intenzitě. Musím vyzdvihnout schopnost přikovat čtenáře ke knize a nepustit ho. Já, když jsem se začetl, tak jsem nevnímal nic jen knihu, příběh, hlavní hrdiny a jejich těžké chvíle. Jedná se o více vrství příběh, kde je několik dějových linií, které se odehrávají během stejného časového úseku, jen na jiných místech. První díl byl převážně o bojích ve vesmíru. Druhý díl se už více zaměřuje na to, co s děje na planetě Tristan. Dává to autorovi více možností, jak vést příběh a kniha se stává více komplexní a není v žádném případě monotónní či nudná. Akce střídá akci a boje ve vesmíru se prolínají s potoky krve na pevné zemi. A já se nestačil divit co vše autor do příběhu zakomponoval. Máme tu akci a zradu z nejbližších míst. Nikdy nekončící vnitřní rozbroje z toho vzniklou nedůvěru. Povstání a schopnost dát druhou šanci a odpouštět. Přidejte k tomu nikdy nekončící umírání na všech frontách, a to je Tristanská občanská válka. Navíc se objeví něco, co úplně otočí celou knihu a udělá její příběh ještě zajímavější. Sice konec knihy už byla jen obří bitva na nebi i na souši, ale Jan Kotouč ukázal, že mu nechybí nápaditost a schopnost mě jako čtenáře překvapit velmi nečekanými situacemi či návraty 😁👍.

 

Závěrem – Jak první, tak druhý díl ze Sektoru Hirano jsem si užil. Dvojka je více akční ale stále klade důraz na mezilidské vztahy a na schopnosti spolupráce a komunikace. Jan Kotouč si mě po dvou úvodních dílech získal a já se těším až rozečtu další díl z této povedené série.

 

Hodnocení 5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
MAJITEL WEBU / AUTOR WEBU

Rád se nechává unášet na vlnách fantazie, neustále má hlavu v oblacích a snaží se najít další planetu plnou vetřelců a Jaffů. Miluje volnost, kterou mu nabízí četba a pozorování filmů a seriálů s sci-fi a fantasy tématikou. Je vášnivý hráč her, nejraději má RPG jak stolní tak i počítačové. Dovahkiin a Geralt z Rivie jsou jako jeho bratři a všechnu tuto vášeň a lásku pro věc se snaží předávat dál.
Sdílej

Máš rád české sci-fi??