fantasy_sci.fi_svet

Otrok megaměsta - povedená postapo jízda pokračuje

Ukázka ke stažení ZDE

Název díla: Clona 2 – Otrok megaměsta

Autor: Tomáš Sekerka

Počet stran: 304

Nakladatelství: Fantom print

Rok vydání: 2021

Děkujeme nakladatelství @fantomprint za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Kdyby existovala spravedlnost, už bych neotevřel oči. Jenže něco jako spravedlnost zkrátka není. Přežil jsem, ale po životě v Klanu jsem upadl jenom do dalšího otroctví. Ta nová nedobrovolná víra nese jméno TechCorp. Má se ze mě stát lidský automat, plnící rozkazy druhých. Ne že bych si to chvílemi neužíval. Soucit je slabost a slabí umírají.

 

Už mě ale nebaví být loutkou v cizí hře. Chci z toho kola smrti ven. Budu bojovat. Ne za slávu, čest nebo peníze, nýbrž za odpovědi na čím dál absurdnější otázky.

 

Tou nejžhavější otázkou však zůstává, jestli moje vzpoura neroztočí kola smrti ještě krvavější. Odpovědi skryté pod nachovou Clonou napovídají, že nemám potuchy, proti čemu vlastně stojím. Jen jedno vím jistě. Musím zůstat naživu. Protože to, co přijde po smrti, je daleko horší než všechna muka života, všechna utrpení světa, který znám.

Recenze

Otrok přímo navazuje na Nájezdníka, a pokračuje v nastoleném trendu z prvního dílu. Tempo příběhu je rychlé a nemá více či méně žádná hluchá místa. Kniha je opět vyprávěna z pohledu dvou hlavních postav, a to Erika, jež se honosí přízvisky Duch pouště, Krvavý barbar a z pohledu Nikkol. Po nějaké době ovšem zjistíme, že zde převládá vyprávění Erika a stává se tahounem příběhu. Je to také způsobené tím, že je hlavním spouštěčem celého příběhu a na jeho postavě to celé stojí. Nikkol se více či méně příběhem veze a její postava tu slouží jako katalyzátor pro Erika. Díky ní se do jisté míry formuje jeho charakter a autor si tím otevřel vrátka k určitému zpestření příběhu.

 

Hlavní postava Erik přežil finální bitvu z konce první knihy a stává se loutkou TechCorpu, který s ním má své plány. Mě osobně více zaujala první třetina knihy, díky svému příběhu, který v dalších dvou třetinách je upozaděn za velké množství nikdy nekončící akce. Nejvíce mě zaujal Erik a jeho fyzický i psychický boj, nejen se svým vlastním tělem a myslí, ale také s obřím futuristickým megaměstem. Jeho zvířecí vůle a tuhý kořínek mu dovolovali se vzepřít TechCorpu a svým věznitelům. Celkový progres, myšlenkové pochody a rozvoj Erika mě bavil.

Tento díl nám zodpovídá několik důležitých informací, které byly v prvním díle načrtnutý ale zůstaly nedořešeny. Bohužel jsem tu našel několik nelogičností, které působily trochu rušivě ale hned jsem to vypustil, jelikož mi rychlé tempo děje nedalo čas o tom více přemýšlet. První díl byl více o světě, o cloně a jejím působení, její až mytologické podstatě, ale i zde dostáváme také dost nových a zajímavých informací. Dle mě se ovšem tyto informace objevovaly z ničeho nic a rychle se střídaly s dalšími. Celý tento díl byl za mě moc rychlý a jeho styl a tempo na mě v některých pasážích působil až moc jednoduše.

Samotná akce je dobře napsaná, občas se najde nějaká až úsměvná nebo rovnou komická akční sekvence. Hlavní hrdina je nesmrtelný Terminátor ale na to jsme si už po prvním dílu zvyklí. Líbí se mi krvavost a explicitní popis boje. Někomu to může připadat až moc přehnané, ale nejsme v space opeře, jedná se o akční postapo z blízké budoucnosti. Autor pěkně rozvíjí potenciál nanotechnologií a celkově jde vidět, že si s použitím moderních technologií ví rady, jejich použití mi připadá přirozené a dobře vysvětlené. Moc nejsem spokojený s koncem, byl zbytečně urychlený. Na můj vkus se tam toho udalo až moc, jak kdyby autor už chtěl mít příběh za sebou, tak se rozhodl ho prostě ukončit. Navíc tento konec je takový zvláštní, může i nemusí být koncem… Já jsem to asi chtěl vidět jinak. Není to vyloženě špatný konec, ale je zvláštní. Nebo jsem prostě čekal něco jiného… Možná si autor nechává otevřená vrátka pro pokračovaní… Těžko říct.

Závěrem bych řekl, že se jedná o zajímavou knihu, která se dobře čte, nešetří akcí, krví a nalezneme zde několik velmi povedených zvratů. Dostali jsme zajímavý svět s hlavní postavou, která je na hraně černé a bílé, a tváří se jako krvežíznivé monstrum. Přitom se snaží zachránit svět a vlastním životem chrání jedinou osobu, která mu ještě zbyla.

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej:

Máte rádi postapo knihy?