fantasy_sci.fi_svet

Recenze na pátý díl ze série Legie, s názvem Aga od Františka Kotlety

františek kotleta

Název díla: Legie 5. – Aga

Autor: František Kotleta

Počet stran: 328

Nakladatelství: Epocha

Rok vydání: 2022

 

Děkujeme nakladatelství @nakladatelstviepocha  za zaslání recenzního výtisku této knihy.

Nejobávanější členka vesmírné lodi Kraksna byla unesena. Kapitán Moravec vyráží na záchrannou misi, která je podle zbytku posádky nejpitomějším nápadem od … no, posádka Kraksny má za sebou hodně pitomých nápadů, ale tenhle rozhodně patří mezi pět největších. Enlilové mezitím začnou pořádat na Kraksnu hon a šmejdit po celém vesmíru, aby dostali její posádku i technologii pradávné civilizace rutašů. Což pořád nic není proti tomu, co Moravce čeká při záchraně Agy. Kolik ocasů bude muset přesekat, než získá zpátky ještěrku, která netouží po ničem jiném, než mu vyrvat páteř z těla?

Vítejte ve vesmíru, kde poslední nadějí lidstva na záchranu okupované planety je nákladní loď Kraksna a její svébytná posádka, vesmíru Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, který je temný, krutý i zábavný, jak jen to cenzura nakladatele dovolí.

Recenze

V pořadí pátá Legie přináší po zajímavém Vrabčákovi příběh, který nám trochu více osvětlí jak to s tou kor-fa vlastně je a jestli vztah mezi Agou a Moravcem má hlubší kořeny, či jde o vztah čistě pracovní (lovec a maso).

Tento díl nese název Aga a po předchozím dílu je všem jasné o co půjde. Naštěstí, to není úplně tak, jak si většina z nás představovala. Kapitán Moravec totiž místo záchrany Agy bude muset nejdříve zachránit svou vlastní osobu. Jak již jsme u členů posádky Kraksny zvyklý, jejich plán ne vždy vyjde, tak jak si přejí. Většinou se vše absolutně podělá, a zde to platí dvojnásob. Zvládne Moravec zachránit Agu, přežít vesmírnou show, kde proti sobě stojí rasy ze všech koutů světa?

Tento díl se příběhově moc neposunul, ale za to jsem se dozvěděl spoustu nových a užitečných věcí. Dojde zde k spoustě menších i větších zvratů, díky kterým je kniha po celou dobu velmi čtiva a stránky ve zběsilém tempu mizí jedna za druhou. Autor nám zde nastiňuje novou planetu, nové mimozemské rasy a jejich choutky či bojové schopnosti, ty poznávají hlavně naší hlavní hrdinové, a to na vlastní kůži.

Akce střídá akci, při které Moravec zažije setkání se zvláštními a bizarními emzáky, o kterých by člověk řekl, že nemůžou existovat. Díky tomu jsou bojové scény výborné a nápadité. Tento díl hodnotím jako jeden z nejlepších. František Kotleta tu perlí, hází jednu hlášku za druhou a staví čtenáře před nečekané situace, které mají většinou zajímavé zakončení a jsou zábavné.

Přidanou hodnotu pro tento díl vidím v bližším poznání Agy. Nejen jako krvelačnou skoro tři metry vysokou vesmírnou ještěrku, ale také jako inteligentní bytost, která má své problémy, své potřeby a musí ctít a chránit zájmy své rasy. Navíc dojde i k prohloubení vztahu s Moravcem a řekněme, že takto jsem si to prohloubení zdaleka nepředstavoval.

Závěrem můžu říct, že Aga pokračuje v akčním trendu. Hlášky a mrtví emzáci tu létají vzduchem v jednom kuse (noo.. u emzáků se nejspíš jedná o více než jeden kus 😀 ) a hlavní dvojice Moravec a Aga jsou drsnější než šmirgl papír a zábavnější než kdykoliv předtím. Agu hodnotím jako jeden z nejlepších dílů z této šílené vesmírné série 👍.

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsal a vytvořil:
Robin
autor webu
Sdílej

Znáte tuto sérii? Máte rádi více hlavních postav?