fantasy_sci.fi_svet

Kniha Střípky času - urban fantasy z Ostravy o cestování časem

střípky času

Název díla: Střípky času (1.)

Autor: Petra Slováková

Počet stran: 320

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2019

 

Děkujeme nakladatelství @hostbrno za zaslání výtisku této knihy.

Jana se musí postarat sama o sebe, a tak si přivydělává prodejem starožitností přenesených z minulosti. Nejednou při své cestě bezohledně poruší časové předivo, a upoutá tak na sebe pozornost bytostí střežících kontinuitu.

Když si při jednom z přesunů opět nedává pozor, málem přijde o život. Před jistou smrtí ji zachrání policejní vyšetřovatel, který jí posléze nabídne práci ve zvláštním oddělení. Jana se musí začlenit do týmu cizích lidí a naučit se svou schopnost ovládat. Zjišťuje, že existují i mnohem silnější bytosti, než je ona — čarodějové, kteří si podmanili město a vedou mezi sebou tajné války.

Brzy se zaplete do nebezpečné hry — ten, kdo dokáže měnit běh věcí, je cenný spojenec a zároveň mocný nepřítel. Vše se navíc zkomplikuje, když jí jeden z čarodějů, pravá ruka největšího nepřítele, zachrání život. A tento jeho čin nebyl ani zdaleka náhodný. Petr ji totiž dobře zná, zatímco Jana ho nikdy neviděla. I když v čase se může stát cokoliv…

střípky času

Recenze

Jako první, co bych chtěla říct, je že obálka u tohoto díla se velmi povedla. Z přebalu není na první pohled patrné, o čem se v tomto díle bude jednat, ale rozhodně upoutá pozornost čtenáře. Kniha v roce 2019 vyšla v nakladatelství HOST a je to první díl ze série Střípky času.

Petra Slováková je známá především jako autorka steampunku, a to nejen v knižní podobě ale i v cosplayi. Rozhovor s touto autorkou najdete ZDE.

Tato její urban fantasy z města Ostravy se jí velmi povedla, kniha je young adult a musím říct, že se mi moc hezky četla. Jako plus beru, že jméno hlavní postavy je stejné jako mé. 😊 Mohla jsem se tak do postavy lehce vžít.

„Malbrok je noční můra tohohle města. Jsou tu lidi, co rádi zaplatí za to, aby jejich konkurence zmizela. Je tady taky rozsáhlý černý trh s magickými věcmi a plno lidí dneska hledá vědomosti, aby zlepšili své schopnosti, a jsou ochotní za to dát cokoliv. Všichni takoví Malbroka potřebují.“ (str. 59)

„Moje ledabylé procházení časem dostalo hlubší smysl a já si říkala, že teď ten dar snad konečně využiju správně.“ (str. 65)

Toto dílo je dle mě velmi originální a zajímavé svou detektivní a dobrodružnou zápletkou, která v tomto příběhu hraje důležitou roli. Navíc kniha je prosáklá nádechem romantiky, která je zde vyjádřena velmi neortodoxně a zajímavě. Samozřejmě v některých částech je příběh předvídatelný, a tak samo i chování postav a občas se tam mihne i ten známý stín klišé. Postavy jako takové jsou vystavěny jako sympatické osoby, které se ale potýkají se svými vlastními démony. Ať už Jana, která si přivydělává velmi nepoctivě, navíc tak zneužívá svůj dar nebo Petr, který je posluhovačem pana Zla. 😊 Občas mě přiváděla k šílenství naivita hlavní postavy, ale dá se to ospravedlnit jejím charakterem.

„Měl by vůbec někdo mít možnost ovlivňovat, co se stane?“ – „Měl, pokud tu zodpovědnost unese.“ (str. 171)

 

Tato kniha je hlavně o magii – nejen hlavní postavy Jany, která se umí vracet v čase, ale i o magii v celém městě. Líbil se mi nápad bran – zřídel, které jsou vyvolávaný emocionálním stavem či událostí. Máme zde různé druhy magie, které jsou povětšinou moc hezky vysvětleny a dávají smysl. Celkově je magie v této knize moc hezky vykreslena a popsaná – pravidla a její zákonitosti v cestováním časem jsou velmi uvěřitelné a dotažené k dokonalosti. Moc se mi líbila představa časových proudů, které mohou aktérku ukotvit v minulosti, pokud si nedá pozor. 

Autorka zde používá jednodušší styl psaní, který je ovšem velmi čtivý. Text je ale několikrát obohacen o zajímavé slovní spojení a barvitě umí vylíčit popisy okolí. Bohužel, když se jednalo o akci – hlavně na konci knihy, byla jsem zklamaná. Věty byly jednoduché a občas až rušivě krátké. 

„Občas se v naprostém chaosu musíte upnout na něco jistého. Něco, v čem si vytvoříte pevný bod, soustředíte se na to, abyste se dostali z nejistot. Každý potřebuje mít něco, co ho drží nad vodou, aby se z toho všeho zmatku a zklamání nezbláznil.“ (str. 206)

Spisovatelka zřejmě krátkými větami chtěla nastolit akční atmosféru, ta mě ovšem rozptylovala a kolikrát jsem neudržela čistou hlavu a vlastně jsem nevěděla co čtu. Možná k tomu i dopomohlo moc jmen v boji a nereálnost provedení, ať už se jednalo o Janinu úlohu v boji, tak celkově mě celá závěrečná bitva zklamala a myslím, že určitý potenciál nebyl naplněn. Ovšem překvápko na konci knihy mě zaskočilo a opět jsem knize musela připsat nějaké ty body. 😊 

Celkově hodnotím knihu kladně, ovšem mám rozhodně nějaké ty malé výhrady. Jako největší překvapení byl pro mě kvalitní příběh, který byl zajímavý a hezky vymyšlený. Kniha se moc hezky četla a bavila jsem se u ní, ale žádné velkolepé fantasy nečekejte. Líbí se mi, že je tento příběh zasazen do moderní doby a do města Ostravy. 😊 (My Ostraváci jsem na své město pyšní.) Líbilo se mi, jak autorka popisovala místa, kterými třeba i denně procházím, přidalo mi to na reálnosti příběhu. Jediné, co mě trochu mate a co dle mě není nějak vysvětleno (nebo aspoň jsem to nějak nepostřehla) je okolní svět? Pochopila jsem, že lidé o magii neví, ale to nevidí dva čaroděje, kteří uprostřed parku bojují? Navíc nám zbylo pár otazníku, na které snad najdeme odpověď v druhém díle. Také může někomu vadit absence kapitol, mě osobně to nijak nevadí.  

střípky času
„Čas pro mě byl voda, do níž se dalo vstoupit, zatímco plynula proti nám.“ (str. 249)

Nyní začínám číst druhý díl s názvem Pán čarodějů a těším se, co mi přinese! 😊

Musím upřímně říct, že bych si chtěla někdy přečíst příběh ze strany Petra, jaké to pro něj bylo roky na temné straně. Myslím, že z jeho pohledu my mohl být příběh mnohem temnější a zvrácenější.

Hodnocení 4⭐/5⭐

Recenzi pro Vás napsala a vytvořila:
janča
Janča
autorkaa webu
Sdílej:
Nakladatelství HOST

Znáte tuto sérii? Jakou byste chtěli mít magickou moc?